Dodawanie strony do Google Search Console

Dodawanie strony do Google Search Console

Google Search Console (GSC) jest bezpłatnym narzędziem, który umożliwia weryfikację strony przez Google. Jego odpowiednie użycie pomoże nam w odpowieni sposób zaindeksować witrynę w wyszukiwarce, a następnie nadzorować to, co widzi Google. Dzięki panelowi GSC sprawdzimy m.in., które strony są zaindeksowane prawidłowo, czy wyszukiwarka widzi jakieś błędy oraz sprawdzimy liczbę wyświetleń naszej strony

Rejestracja oraz weryfikacja w Google Search Console

Najpierw musimy zarejestrować i zweryfikować domenę, aby Google było pewne, że mamy do niej prawa. W tym celu przechodzimy na stronę GSC i wpisujemy nazwę strony w panelu dla domen (nie podajemy https:// ani https://):

google search console

Idąc dalej uzyskamy kod, który należy skopiować:

Dodawanie rekordu DNS u hostingodawcy

Dalsza procedura zależy od tego, jakiego mamy operatora hostingu i domeny. Zobaczymy weryfikację w przypadku JDM.pl Przechodzimy do panelu klienta JDM.pl, wybieramy konto hostingowe, które jest spięte z naszą domeną i przechodzimy do strefy DNS.

W strefie DNS wklejamy uzyskany kod do nowego, dolnego okna Wartość, a w Typ wybieramy TXT. Całość zatwierdzamy plusem.

Po uzupełnieniu dodaniu rekordu, wracamy do Google Search Console i wciskamy przycisk Weryfikuj. Rozpocznie się proces weryfikacji, który zajmie niespełna minutę i jeżeli rekord został dodany prawidłowo, zakończy się sukcesem.

Możemy teraz przejść do usługi i sprawdzić jej działanie i możliwości. Pamiętajmy, że część opcji będzie aktywna dopiero po okresie, w którym Google zbierze dane. Ten okres może być różny dla różnych stron i nie ma tutaj reguły. Jeżeli chcemy wesprzeć proces indeksacji naszej strony, przeczytajmy poradniki oraz prześlijmy mapę witryny.

Możemy też skorzystać z porad wyświetlanych prosto w Google Search Console nowym użytkownikom.

Przesyłanie mapy witryny

Jeżeli chcemy przyspieszyć proces prawidłowego indeksowania naszej witryny, możemy przesłać do niej mapę strony.

Podajemy jej adres w sekcji Mapa witryn i klikamy Prześlij.

Po chwili zobaczymy prawidłowo zaindeksowaną mapę strony:

Czas zaindeksowania poszczególnych elementów itp. w dużej mierze zależy od samego Google. Mamy ograniczoną możliwość i warto pamiętać, że GSC nie jest też narzędziem idealnym. Warto jednak z niego korzystać zwłaszcza, jeżeli indeksujemy naszą witrynę po raz pierwszy.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments