Dlaczego warto cyklicznie sprawdzać regulamin strony

Dlaczego warto cyklicznie sprawdzać regulamin strony

Bycie na bieżąco ze zmianami w przepisach nie jest proste, ale jednocześnie zapewnia nam spokój. Aby nie narazić się na niepotrzebne konsewkencje prawe, warto cyklicznie sprawdzać zmiany w politykach prywatności oraz regulaminach sklepów internetowych.

W przypadku dużych firm jest to część zadań działu prawnego, tymczasem osoby prywatne i małe działalności starają się radzić sobie same. W tym wypadku na pomoc śpieszą kancelarie i prawnicy specjalizujący się w tym zakresie.

Polityka prywatności i regulamin sklepu internetowego – skąd wziąć

Na pewno nie powinniśmy brać wzorów bezpośrednio od konkurencji. Pomijając prawne konsekwencje takich „pożyczek”, mogą oni zbierać zupełnie inne dane, inaczej je przetwarzać. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie gotowego wzoru z pewnego, prawniczego źródła. Z reguły możemy wybierać w dwóch typach ofert – we wzorach do samodzielnego edytowania (np. pliki w formacie .docx z komentarzem) lub w skrojonych na miarę przygotowanych pod nasz portal politykach i regulaminach. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela

Jak często sprawdzać aktualność regulaminów i polityk

Warto chociaż raz na kwartał zobaczyć, czy nie wkraczają nowe przepisy (każdy pamięta rewolucję z RODO). Przydatne będzie zapisanie się do branżowego newslettera, jaki często mają na swoich stronach internetowych prawnicy lub poradniki dla przedsiębiorców. Można także kupując wzór umów, wybrać taki, gdzie autor zapewnia cykliczne aktualizacje i poinformuje nas o konieczności wprowadzenia zmian. Każdorazowo zmiany też wprowadzamy, kiedy np. zmieniają się dane firmy lub podmiotów, które przetwarzają dane osobowe.

Nic nie jest dane raz na zawsze i trzeba o tym pamiętać. Cykliczne przeglądanie i nanoszenie zmian w politykach prywatności oraz regulaminach zdecydowanie powinno być częścią prowadzenia biznesu online. Warto przy tym pamiętać, że zmiany te dotyczą też osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale w jakiś sposób gromadzą czy przetwarzają dane osobowe.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments