Czym są komentarze w CSS i jak ich używać?

Czym są komentarze w CSS i jak ich używać?

Komentarze w CSS są to uwagi, które możemy dodać do swojego kodu, a które nie wpływają na jego funkcjonalność. O tym, czy warto nauczyć się CSS obsługując WordPressa pisaliśmy już wcześniej. Nie jest to wymóg, ale często zdecydowanie ułatwia modyfikacje wyglądu motywu i różnych elementów strony. Nie wszystko bowiem zmienimy dzięki opcjom (customizerowi). Część motywów jest bardziej rozbudowana i pozwala użytkownikom np. na dokładną zmianę koloru każdego elementu, inne czynią to bardziej wybiórczo. Za każdym razem pomoże własny kod CSS, który dodajemy w odpowiednim miejscu (najczęściej w sekcji Własny CSS w dziale Wygląd -> Dostosuj).

Skomentujmy swój kod

Nawet jeśli tylko my mamy mieć wgląd do swojego własnego kodu CSS, nadal dobrze jest być dokładnym w swoich komentarzach. Komentarz wprowadzamy poprzedzony znakami /* i zakończony */

Innymi słowy, komentarze będą wyglądać następująco:

/* Tak wyglada standardowy komentarz CSS */

W przypadku fragmentu kodu może wyglądać tak:

h2 {color:#000000;} /* czarne litery naglowka */

Jeżeli używamy komentarza do konkretnej sekcji, Ułatwia to natychmiastowe zorientowanie się, do czego się ona odnosi. Bez konieczności późniejszego zagłębiania się w każdą linijkę. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z CSS, może okazać się wygodne dopisywanie komentarza przy konkretnym elemencie.

Wraz z nabraniem praktyki możemy komentarze usuwać. Nie wpłynie to w żaden sposób na nasz kod CSS.

Inne zastosowanie komentarzy

Komentarze kodu CSS mogą pomóc nam zdefiniować sekcje, ale możemy również użyć ich, aby zapewnić wgląd w decyzje, które podjęliśmy. Zwłaszcza jest to wygodne przy wielu zmianach – jeżeli czujemy, że możemy zapomnieć, dlaczego wprowadziliśmy daną modyfikację. Jest to także przydatne, kiedy szybko chcemy zaznaczyć, że jakiś kod wprowadziliśmy czasowo np. ukryliśmy dany element:

h3 {display: none;} /* chwilowo ukryty naglowek */

Komentarze w CSS to także wskazówka dla innych osób, które mają wgląd w kod naszej strony. Szybko zorientują się, jakie modyfikacje dotyczą których sekcji i dlaczego. Oczywiście wyłącznie wtedy, kiedy komentarze wprowadzimy prawidłowo.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments