Czym są fonty Google

Czym są fonty Google

Fonty Google to biblioteka ponad 1500 rodzin krojów pism (czcionek) typu open source. Co istotne, jak informuje samo Google o tym projekcie: Wszystkie czcionki i ikony w naszym katalogu są open source i dostępne dla każdego, dzięki czemu piękna typografia i ikonografia są dostępne dla każdego dla każdego projektu. Oznacza to, że możesz udostępniać ulubione i łatwo współpracować z przyjaciółmi i współpracownikami. Czcionki Google zajmują się wszystkimi licencjami i hostingiem, zapewniając każdemu dostęp do najnowszej i najlepszej wersji dowolnej czcionki.

Jakie są zalety korzystania z fontów Google

Korzystanie w WordPressie z Google Fonts ma wiele zalet. Są darmowe (nawet w przypadku projektów komercyjnych), wstępnie hostowane (aby nie zajmowały zasobów serwera) i można je pobrać (możemy ich używać w druku).

Istnieje wiele witryn internetowych, które obecnie korzystają z fontów Google. Jest to obecnie niejako standard, obsługiwany przez wszystkie motywy WordPressa. Dodatkowo wybór fontów jest możliwy w builderach. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę, gdzie finalnie chcemy je ustawić, aby nie dochodziło do konfliktów, a całość była spójna.

Jak wybrać odpowiedni font

Aby zdecydować się na dany font, najlepiej najpierw przejrzeć bibliotekę fontów Google. Możemy tam filtrować fonty według kategorii, języków, liczby stylów, grubości, nachylenia i szerokości lub sortować je według daty dodania, alfabetycznie, trendów lub popularności.

Możemy także wpisać przykładowy tekst, aby upewnić się, czy font będzie wyglądał odpowiednio, czy jednak musimy poszukać czegoś innego. Warto opierać się na popularnych fontach, gdyż są one niejako gwaranacją czytelności i estetyki.

Jak można wesprzeć motyw w korzystaniu z fontów Google

Jeśli z jakichś przyczyn, nasz motyw nie w pełni korzysta z fontów Google, możemy wesprzeć się wtyczką Fonts Plugin. Jest ona darmowa w podstawowym zakresie i pomaga ustawić odpowiedni krój pisma dla danego typu tekstu np. nagłówków. Plugin jest kompatybilny z Gutenbergiem.

Jeśli potrzebujemy bardziej zaawansowanych opcji, możliwe jest wykupienie płatnej wersji.

Decyzja o wyboru danego kroju pisma powinna być przemyślana. Warto zauważyć, że wiele komercyjnych motywów WordPressa ma już ustalne fonty, które są w użyciu. Chociaż zawsze możemy zmienić je na własne, warto zainspirować się wersją demo lub skorzystać z naszego poradnika o wyborze odpowiedniego fontu.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments