Czym były katalogi stron internetowych

Czym były katalogi stron internetowych

Katalogi stron internetowych w swoim pierwotnym kształcie, to prawie zapomniane już narzędzie, które biło rankingi popularności prawie dwie dekady temu. Katalogi witryn internetowych istnieją w przebudowanej formie jeszcze dzisiaj, głównie jako zaplecza do SEO.

Natomiast warto pamiętać, że kiedyś ich geneza była zupełnie inna. Najogólniej mówiąc przypominały po prostu papierową Panoramę Firm (starsi czytelnicy naszego bloga zapewne się uśmiechną), która zresztą też doczekała się internetowego odpowiednika. Z tą różnicą, że umieszczać swoje strony mogli w nich wszyscy – nie tylko przedsiębiorcy, ale i pasjonaci. Swoje katalogi miały m.in. Onet czy Interia.

Katalog Interia.pl w 2005 r. – źródło Web.Archive.org

Katalogi w swoim pierwotnym znaczeniu miały porządkować, ale i przyciągać ruch do określonych stron. Były przewodnikami po świeżo rozrastającej się sieci, kiedy WordPress dopiero zaczynał raczkować. Posegregowane tematycznie, ręcznie moderowane, miały na celu wyselekcjonować najlepsze dla odbiorców strony internetowe.

Pozyskiwanie ruchu przez katalogi stron

Z czasem katalogi witryn stały się odpłatne, a ich rola ewoluowała. Były cennym elementem w procesie pozycjonowania strony. Wszelkie rankigi witryn chętnie odnosiły się do wskaźnika, jakim była liczba linków wskazujących na daną stronę. Im lepszej jakości był katalog, tym cenniej było znaleźć się tam ze swoją wizytówką internetową.

Obecnie dodawanie stron, gdzie popadnie nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza w czasach zmieniającego się stale algorytmu Google. Zdecydowanie warto zadbać o jakość, a nie o ilość, tymbardziej w otoczeniu przypadkowych stron. Warto jednak mieć na uwadze, że kiedyś internet wyglądał jednak inaczej, a ewolucja nie dotknęła tylko samego WordPressa, ale i całe otoczenie.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sorgo
Sorgo
1 rok temu

Dzisiaj przejrzałem wiele katalogów stron i praktycznie wszystkie to zwykłe bezwartościowe relikty, lub strony czyhające na naiwne sposoby. Dodaj wpis za przelew, gdzie te strony są bez wartości. Lepiej korzystać z firm pozycjonujących lub bardzo starannie szukać miejsca, gdzie jest powiązana tematyka. Katalogi dziś to już prawie całkowity przeżytek. A przynajmniej mi się tak wydaje.