WordPress – ile ma lat?

WordPress – ile ma lat?

Czy wiecie, ile lat ma tak naprawdę WordPress? To już piętnastolatek i pewnie z racji tego wieku musimy wybaczyć mu bardziej szalone wybryki, jak chociażby planowany Gutenberg. 😉 To właśnie 27 maja 2003 roku, czyli dokładnie 15 lat temu, ukazała się pierwsza publiczna wersja WordPressa oznaczona numerem 0.70

Wydana pierwsza publiczna wersja WordPressa była oparta na skrypcie b2/cafelog, którego twórcami byli Mike Little oraz Matt Mullenweg. Pierwsza wersja była niezwykle prosta m.in. uniemożliwiała podpięcie do wpisu różnych kategorii. O wiekszych modyfikacjach też nie było mowy, ale miał to być dopiero początek wordpressowej przygody.

Przełomowym momentem okazała się wersja 1.2, wprowadzona rok po 0.70. Chociaż pod drodze było kilka mniejszych modyfikacji, ta wprowadzała do systemu wtyczki. Świat różnorodnych funkcjonalności, które może dodać zwykły użytkownik, stanął otworem. Pozwolono także na tłumaczenie WordPressa na inni język niż angielski. Ekspansja trwała.

17 lutego 2005 roku świat ujrzał wersję 1.5, która umożliwiła publikację stron, dzięki czemu stał się czymś więcej niż CMS na potrzeby blogerów. Jeszcze w tym samym roku wprowadzono edytor wizualny, który stał się nieodzowną, ale i często krytykowaną częścią WordPressa. Na statyczną stronę główną, zintegrowane z WordPressem widgety oraz wprowadzenie tagów należało zaczekać do 2007 roku, kiedy to wydawano kolejne wersje.

W grudniu 2008 roku sympatyków WordPressa czekała spora wizualna zmiana. Wersja 2.7 przyniosła swoistą rewolucję w  interfejsie panelu administracyjnego. Zaczął on coraz bardziej przypominać nowoczesny kokpit. Wersja 3.0 z 17 czerwca 2010 r., która wprowadzała m.in. możliwość pełnego zarządzania menu strony, spersonalizowania tła, nagłówków etc. sprawiła, iż coraz przychylniej webdeveloperzy zaczęli zerkać na WordPressa, jako na w pełni funkcjonalny CMS nietylkodlablogerów.

Kolejne wersje to kolejne udogodnienia – możliwość tworzenia galerii, poprawę bezpieczeństwa etc. Wygląd Kokpitu, który znamy obecnie (w chwili pisania artykułu obowiązuje wersja 4.9.6) wprowadzono w grudniu 2013 roku. Do połowy 2018 roku szereg udogodnień (szeroka personalizacja, coraz większy wybór motywów i builderów, możliwość wybrania języka panelu administracyjnego) sprawiło, że WordPress stał się jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Teraz stoimy u progu „gutenbergowskiej” rewolucji i możemy otwarcie zadać pytanie, jak wpłynie to na WordPressa i gdzie znajdzie się on za kolejne 15 lat?

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments