Czy optymalizować zdjęcia przed dodaniem do WordPressa

Czy optymalizować zdjęcia przed dodaniem do WordPressa

Zbyt duże obrazy są często jedną z głównych przyczyn wolnego czasu ładowania strony. Dzieje się tak dlatego, że przeglądarka musi je pobrać i wyświetlić odbiorcom. Im pliki są większe, tym proces trwa dłużej. A jak wiadomo nikt nie chce długo czekać. Dlatego wszystkie zdjęcia powinny być zoptymalizowane – i to przed dodaniem do WordPressa.

Jaki rozmiar jest najlepszy

Chociaż istnieją wtyczki, które optymalizują obrazy, najlepiej jest przed dodaniem zmniejszyć rozmiar pliku. Obrazy nie powinny przekraczać 150-200 KB, ale jak wiadomo wszystko zależy dokładnie od sytuacji. Wyobraźmy sobie, że używamy zdjęć jako tła strony czy dużych banerów. Musimy wtedy iść na kompromis i znaleźć równowagę pomiędzy rozmiarem pliku a jakością obrazu. Nie bez znaczenia ma także format, w jakim plik zostanie zapisany.

Darmowa kompresja zdjęć

Jeżeli nie obsługujemy lub nie posiadamy programu graficznego, w którym moglibyśmy dokonać kompresji, warto skorzystać z darmowych narzędzi online. Jednym z nich jest Image Compressor – Optimizilla.

Narzędzie to obsługuje trzy typy plików: PNG, JPG/JPEG i GIF. Aby rozpocząć, wystarczy przesłać kilka obrazów, które chcemy skompresować. Za jednym razem może ich być maksymalnie 20 sztuk.

Nasz oryginalny obrazek, którego użyjemy na potrzeby testu, ma rozmiar 5312×3984 px i waży 6,37 MB. Załóżmy, że nie chcemy zmieniać jego wielkości w px i dodamy tak duży wymiarowo obrazek:

Po wgraniu obrazka Optimizilla pozwoli nam wybrać jakość i pokaże odpowiednią do niej wielkość pliku:

Pobieramy obrazek i gotowe! Idealnym rozwiązaniem może być także wcześniejsze pomniejszenie wymiaru pliku np. na 1200px po dłuższym boku. Jednak nawet na tak dużym obrazie, uzyskamy jak widać świetne efekty.

Co warte uwagi: Nie ma potrzeby martwić się o bezpieczeństwo naszej darmowej usługi. Twoje oryginalne pliki pozostaną nietknięte w systemie, więc jeśli jesteś niezadowolony ze skompresowanych plików, możesz po prostu spróbować ponownie. Ponadto nasz bezobsługowy system oczyszcza wszystkie dane po jednej godzinie, więc nie musisz się martwić o bezpieczeństwo swoich danych.

Czy optymalizować zdjęcia przed dodaniem do WordPressa?

Odpowiedź jest oczywista – tak. Niezależnie od tego, że WordPress sam potrafi tworzyć mniejsze wersje mediów, to własna optymalizacja jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Nie musimy powierzać tych działań wtyczkom, które często nie są obojętne także dla tych graficznych elementów strony, których nie chcemy optymalizować.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments