Czy można poszerzyć Gutenberga o dodatkowe bloki?

Czy można poszerzyć Gutenberga o dodatkowe bloki?

Początkujący użytkownicy WordPressa, którzy zdecydowali się na korzystanie z Gutenberga, często skarżą się na nadal dość ograniczone możliwości poszczególnych bloków. Chociaż przez kolejne wersje WordPressa, natywny builder się rozrasta, nadal możliwościami nie dogania komercyjnych wtyczek.

Jednak i tutaj na pomoc pospieszyli twórcy pluginów i aktualnie w repozytorium znajduje się wiele rozszerzeń, które dodają dodatkowe bloki. Oczywiście wybierając plugin należy pamiętać, że tak jak z każdym dodatkowym elementem WordPressa mogą być one lepsze lub gorsze. Dlatego w kolejnych wpisach zaprezentujemy różnorodne możliwości.

Jak wyszukać wtyczkę

Wtyczkę wyszukujemy w repozytorium pod hasłem blocks. Możemy też skorzystać z recenzji w sieci, a następnie znaleźć plugin po określonej nazwie.

Jak sprawdzić, która wtyczka do bloków jest odpowiednia

  1. Sprawdzić, czy wtyczka znajduje się w oficjalnym repozytorium.
  2. Sprawdzić, czy jest aktualna.
  3. Zobaczyć, ile daje opcja bezpłatna a ile płatna (czy w darmowej wersji jest użyteczna).
  4. Jak długo istnieje i jak często jest aktualizowana.
  5. Jakie ma opinie.

Nigdy nie instalujemy pluginów z nieznanych źródeł, ani takich, które nie są dalej rozwijane. Jedne, jak i drugie niosą za sobą ryzyko infekcji naszej strony. Jeżeli zdecydujemy się na płatny plugin, sprawdźmy, jak wygląda licencja – czy jest dożywotnia (lifetime), czy musimy płacić za nią co rok.

Nie instalujmy pluginów pod wpływem chwilowej potrzeby. Zastanówmy się, które opcje będą dla nas faktycznie użyteczne. Nie musimy mieć bloków „na zapas” – korzystajmy z tych, których potrzebujemy. Liczba aktywnych pluginów nie jest obojętna dla całego WordPressa, więc warto wybierać rozsądnie.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments