Bezpłatny motyw – tak czy nie?

Bezpłatny motyw – tak czy nie?

Tworząc pierwszą stronę internetową, wiele osób zastanawia się, czy warto skorzystać z bezpłatnego motywu czy może od razu zainwestować w płatny. Kilka ważnych wskazówek zawarliśmy w artykule o tym, jak wybrać najlepszy motyw. Natomiast wybór czy płatny, czy bezpłatny nie jest wcale jednoznaczny.

Zalety płatnego motywu na WordPressie

Praca z płatnym motywem jest często bardzo szybka, co dla niektórych może być zaletą. Jeżeli prawidłowo wgramy demo, dostaniemy praktycznie gotowca do uzupełnienia o własne treści i media. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że razem z pobraniem demo, często instaluje się masa niepotrzebnych plików.

Płatne motywy bardzo często wymuszają także instalację dodatkowych wtyczek. Taka sytuacja może mieć też miejsce w przypadku bezpłatnego motywu, tutaj jednak bez żalu możemy po prostu go odinstalować. Dobrze jest więc zapoznać się z dokumentacją przed zakupem.

Support – opłata za motyw gwarantuje nam w większości wypadków dostęp do supportu, który odpowie na nasze pytania.

Wady płatnego motywu

Brak gwarancji aktualizacji oraz utrzymania motywu, mimo dokonania płatności. Czasami motyw nie jest aktualizowany. Jednym słowem – wniesienie opłaty nie oznacza, że motyw jest lepszy.

Zalety darmowego motywu

Brak konieczności opłat. Często bezpłatne motywy są potencjalnie okrojone z niektórych funkcji, przez co wymagają podstawowych umiejętności kodowania. Może być to tylko z korzyścią, gdyż wymaga większych umiejętności dla uzyskania lepszego efektu. Rzadziej wymuszają też dodatkowe pluginy.

Bezpłatny motyw – wady

Bezpłatny motyw na WordPressie nie jest oczywiście pozbawiony wad. Może mieć wyższy próg wejścia oraz bardziej ubogi customizer. Dodatkowo niekiedy wersja bezpłatna jest na tyle mocno okrojona przez twórców, że i tak wymusza wykupienie opcji PRO. Niektóre bezpłatne motywy mają także gorszy support, ale w naszej opinii jest to sprawa indywidualna i zawsze warto patrzeć poprzez profil twórcy niż cenę.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments