Zapowiedź WordPressa 6.0

Zapowiedź WordPressa 6.0

WordPress 6.0 ma zostać wydany 24 maja 2022 r. Będzie to drugie główne wydanie w tym roku i ma zawierać wiele nowych funkcji i ulepszeń.

Full Site Edytor – nadchodzi era motywów blokowych

Przede wszystkim główną zmianą ma być możliwość dostosowywania motywów WordPressa za pomocą tego samego edytora bloków, którego używamy do tworzenia postów i stron. Innymi słowy Gutenberg wkracza jeszcze bardziej. Nowy edytor motywów (Full Site Editor) umożliwia tworzenie własnych szablonów, dostosowywanie stylów, tworzenie całych układów. Nie należy jednak mylić go z edytorem plików, to po prostu nowa funkcjonalność w motywach.

Oznacza to praktycznie niekorzystanie z customizera, co może okazać się sporą rewolucją. Według założeń zapisywanie ustawień motywów blokowych umożliwi przenoszenie ich pomiędzy różnymi motywami.

Nowe bloki w WordPressie

WordPress 6.0 wprowadzić ma następujące nowe bloki, których można użyć w swoim motywie:

  • Komentarze,
  • Czytaj więcej,
  • Biografia autora postu,
  • Awatar.

Czy będzie to istotna konkurencja wobec istniejących od lat rozwiązań? To się dopiero okaże.

Ułatwione zaznaczanie tekstu w blokach

WordPress 6.0 ma ułatwić zaznaczanie tekstu w blokach, które teraz bywa problematyczne. Często zdarza się, że zamiast zaznaczyć wybrany fragment tekstu, automatycznie zaznacza się cały blok. Ten problem został rozwiązany.

Responsywność

Dzięki WordPress 6.0 będzie można wybrać, jak chcemy, aby bloki zachowywały się na różnych rozmiarach ekranu. To na pewno duże ułatwienie, zwłaszcza dla początkujących twórców stron w oparciu o Gutenberga.

Ponadto wprowadzono różne ulepszenia bloków, takie jak: odstępy dla obrazów w galerii, obramowanie bloku kolumn, szybki skrót do dodawania linków wewnętrznych czy wybieranie kilku bloków w widoku listy. Ciągle jednak najbardziej ciekawym rozwiązaniem, a zarazem nieco kontowersyjnym jest Full Site Editor. Jak bardzo zrewolucjonizuje on świat motywów przekonamy się już niebawem. Na pewno będzie ciekawie.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments