WordPress 6.1 – co nowego

WordPress 6.1 – co nowego

WordPress 6.1 jest trzecią dużą aktualizacją w tym roku, po WordPressie 5.9 w styczniu 2022 i WordPress 6.0 w maju 2022. Do takiego tempa zdążyliśmy ostatnio przywyknąć, sprawdźmy zatem co WordPress 6.1 „Misha*” ma do zaoferowania.

*Jeżeli nie wiecie to każda duża wersja WordPressa nosi nazwę muzyka jazzowego. Misha jest inspirowana życiem i twórczością sowiecko-norweskiego pianisty jazzowego Michaiła „Miszy” Alperina. Misha rozpropagował twórczość zespołów jazzowych w ZSRR i na świecie. Jest również uznawany za jednego z założycieli Moskiewskiego Trio Artystycznego.

Nowy standardowy motyw Twenty Twenty-Three

Jedną z najważniejszych zmian w WordPressie 6.1 jest nowy standardowy motyw Twenty Twenty-Three. Podobnie jak jego poprzednik Twenty Twenty-Two, jest to motyw oparty na natywnych blokach Gutenberga. Natomiast jedną z największych różnic jest to, że nie ma już predefiniowanych obrazów, a zamiast tego wstawiane są miejsca na własne obrazy. Nowy standardowy motyw Twenty Twenty-Three zawiera również dziesięć wariantów stylów. Tak opisują go twórcy:

Twenty Twenty-Three ma na celu wykorzystanie nowych narzędzi projektowych wprowadzonych w WordPress 6.1. Z czystą, pustą podstawą jako punktem wyjścia, ten domyślny motyw zawiera różnorodne wariacje stylów stworzone przez członków społeczności WordPress. Niezależnie od tego, czy chcesz zbudować złożoną, czy niewiarygodnie prostą witrynę, możesz to zrobić szybko i intuicyjnie za pomocą dołączonych stylów lub samodzielnie zagłębić się w tworzenie i pełną personalizację.

Innymi słowy motyw Twenty Twenty-Three ma być najbardziej elastycznym i konfigurowalnym motywem z wieloma nowymi funkcjami. Ponieważ nie wymaga żadnych dodatkowych wtyczek ani buildera, będzie stanowić ciekawą alternatywę. Czas pokaże, czy przekona twórców do sięgania po niego.

Nowe szablony blokowe

Razem z motywem przyszedł czas na nowe szablony, które są bardziej intuicyjne w edycji. Dodatkowo, jak zapewniają twórcy: przemyślane ulepszenia elementów sterujących i bloków projektu sprawiają, że układanie i budowanie nowej witryny jest bardziej spójne, kompletne i intuicyjne. To oczywiście dotyczy tych osób, które decydują się na pracę z edytorem blokowym Gutenberga. W zakresie stosowania innych builderów, nie ma tutaj znaczących zmian, gdyż buildery takie jak np. Elementor czy WP Bakery są po prostu oddzielnie działającymi wtyczkami.

Łatwiejsze zarządzanie menu

Nowe opcje awaryjne w bloku nawigacyjnym oznaczają, że możemy edytować menu, które jest otwarte. Ponadto elementy sterujące do wybierania i pracy z menu mają swoje własne miejsce w ustawieniach bloku. Mobilny system menu został również zaktualizowany o nowe funkcje, w tym różne opcje ikon, które mogą wzbogacić wygląd. Czy oznacza to odejście od niektórych dodatkowych pluginów? To się okaże.

Ulepszenie zapytań do bazy danych

WordPress 6.1 zawiera ulepszenie sposobu wykonywania zapytań do bazy danych w klasie WP_Query, dzięki czemu zapytania do bazy danych będą buforowane. Oznacza to, że jeśli to samo zapytanie do bazy danych zostanie wykonane więcej niż raz, wynik zostanie załadowany z pamięci podręcznej. W przypadku osób korzystających z trwałego buforowania obiektów oznacza to, że zapytanie bazy danych nie zostanie uruchomione ponownie, dopóki pamięci podręczne nie zostaną unieważnione, co spowoduje znacznie mniej zapytań do bazy danych. Strony internetowe korzystające z buforowania w pamięci również odniosą korzyść z tego, że nie będą powtarzać tych zapytań, chociaż poprawa wydajności nie będzie tak znacząca.

Tyle z najważniejszych nowości. Jeżeli chodzi o automatyczną konwersję obrazków na format WebP ta zmiana (mimo, że szeroko zapowiadana) nadal pozostała w fazie testów.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments