Weryfikacja wieku w WordPressie

Weryfikacja wieku w WordPressie

Czasami nasza strona wymaga, aby pokazał się ekran, na którym użytkownik może określić czy jest pełnoletni i przejść na dalszą część strony. Taka sytuacja może się pojawić np. przy witrynie poświęconej alkoholom, branży tytoniowej czy produktom dla dorosłych. W niniejszym artykule przedstawiamy, jak szybko można dodać weryfikację wieku w WordPressie.

Czym jest kontrola wieku

Kontrola wieku polega na wyświetleniu ekranu, gdzie użytkownik musi zaznaczyć ile ma lat lub czy jest pełnoletni. Taka weryfikacja jest wymagana przez prawo i ma ograniczyć dostęp do treści dla osób pełnoletnich, młodszym użytkownikom internetu. W praktyce opiera się ona na prawodomówności osób, które przechodzą weryfikacje. Ponieważ WordPress natywnie nie ma opcji weryfikacji wieku, musimy zdecydować się na użycie pluginu lub napisaniu własnego kodu. Dzisiaj przedstawiamy tę drugą możliwość.

Jakiej wtyczki użyć do weryfikacji wieku w WordPressie

Proponujemy użyć darmowego pluginu Age Gate. Pozwala on wybrać ograniczenie dla całej witryny lub jej określonej części. Weryfikacja może odbyć poprzez podanie wieku lub przycisku tak / nie. Wśród licznych opcji, twórcy wymieniają:

  • Proszenie użytkowników o weryfikację wieku podczas ładowania strony
  • Przyjazność dla SEO – popularne boty i roboty indeksujące są pomijane przy sprawdzaniu wieku
  • Wybór, co chcemy ograniczyć (poszczególny zasób czy całą witrynę)
  • Wybór innego wieku dla poszczególnych treści
  • Trzy opcje wprowadzania dla odbiorców: listy rozwijane, pola wprowadzania lub prosty przycisk tak/nie
  • Możliwość pominięcia zalogowanych użytkowników przy sprawdzaniu

Poza tym wtyczka pozwala na customizację wyglądu, dodanie własnego logo i współpracuje m.in. z WPML, co jest istotne dla stron wielojęzycznych.

Weryfikacja wieku w praktyce

Po instalacji wtyczki i jej uruchomieniu zobaczymy wiele opcji m.in podstawowe dotyczące wieku, zakresu ograniczenia, sposobu weryfikacji i innych.

Warto przejrzeć krok po kroku wszystkie zakładki pluginu, który całkowicie bezpłatnie udostępnia wiele przydatnych funkcji. Chociażby zakładka Appearance pozwoli ustawić wygląd bez żadnej znajomości CSS.

A zakładka Messages umożliwi wpisanie własnych komunikatów. Nie jesteśmy, więc skazani na to, co twórca nam zaproponuje, ale możemy w pełni dopracować wygląd naszej brami weryfikacji.

Na zakończenie dodamy, że właścicieli rozbudowanych witryn, na pewno ucieszy funkcja, która pozwala na dostosowanie zakresu zmian do roli użytkownika. Jednym słowem określamy, kto może co zmienić w naszych ustawieniach weryfikacji wieku.

Oczywiście wtyczek weryfikujących wiek jest znacznie więcej w repozytorium WordPressa. Zawsze zachęcamy do samodzielnych poszukiwań, aby wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments