Vimeo – czy nadal się opłaca w 2023 roku?

Vimeo – czy nadal się opłaca w 2023 roku?

Vimeo było wielokrotnie polecane do hostingu filmów, które są nieodłącznym elementem np. platform kursowych stawianych na WordPressie. Niestety, w 2022 roku wprowadzono zmiany w cenniku, który powoli robi się coraz mniej atrakcyjny dla użytkowników, zwłaszcza, gdy do dodania mają kilkanaście mniejszych plików.

Liczba filmów i przepustowość

Pierwszą, poważną zmianą było ograniczenie liczby filmów video, jakie można przesłać rocznie w wybranym pakiecie. Dla konta standard jest to tylko 120 filmów. Wyobraźmy sobie, że posiadamy kursy, które liczą 20 lekcji – takich kursów możemy zatem dodać sześć lub jesteśmy zmuszeni przesiąść się na konto Advanced.

Powiecie, że stawki są akceptowane w rozliczeniu rocznym? Tutaj czai się kruczek:

W przypadku bezpłatnych i płatnych planów z miesięcznym rozliczeniem liczba filmów jest resetowana co miesiąc. W przypadku planów płatnych z rozliczeniem rocznym liczba filmów jest resetowana co roku. Limity wideo są obliczane na podstawie liczby płatnych miejsc w planie i są łączone na poziomie zespołu.

Oznacza to, że płacąc rocznie możemy wcale nie zaoszczędzić, bo limity są bardziej restrykcyjne.

Kolejną zmianą, która uderzyła w dużych użytkowników Vimeo jest zapis o przepustowości:

Przepustowość to dane używane do dostarczania filmów do widzów. Ustawiliśmy limit przepustowości na naszych kontach na 2 TB (2000 GB) miesięcznie. (…) Jeśli w końcu osiągniesz ten miesięczny limit, otrzymasz powiadomienie z prośbą o zmniejszenie zużycia przepustowości lub omówienie bardziej odpowiedniego planu z naszym zespołem sprzedaży.

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn potrzebujesz wyższej przepustowości, możemy skorzystać z najwyższego pakietu Vimeo – Enterprise. Należy jednak uczciwie zaznaczyć, że popularne kursy, które przekroczą ten limit, jeżeli są sensownie zeskalowane pozwolą na zapłacenie za odpowiednio duże konto.

Plany Vimeo

Vimeo posiada 4 standardowe plany do wyboru: Starter, Standard, Advanced, Enterprise, które różnią się między sobą przede wszystkim liczbą filmów video, które może przesłać na platformę. Nie licząc indywidualnie ustalanego planu Enterprise, nie są to opcje elastyczne cenowo.

Czy Bunny.net stanie się alternatywą?

Od pewnego czasu na rynku coraz głośniej o usłudze Bunny.net Firma ze Słowenii oferuje szereg narzędzi dla twórców cyfrowych, w tym hosting filmów pod nazwą Bunny Stream. Jak reklamują się twórcy to lepszy sposób dostarczania wideo online. Rozwiąż problemy z dostarczaniem wideo, pakując transkodowanie, przechowywanie, zabezpieczenia i odtwarzacz wideo w potężny, ale prosty pakiet. Przesyłaj strumieniowo w dowolnym miejscu. Bez buforowania!

Tak – dokładnie, jeden elastyczny pakiet, gdzie płacimy dokładnie za to, z czego realnie skorzystamy. Na stronie znajdziemy prosty kalkulator ceny:

Co otrzymujemy jeszcze?

  • Brak opłat za bezpieczeństwo i transkodowanie,
  • Darmowy odtwarzacz w zestawie,
  • Rozproszone przechowywanie wideo,
  • Ekstremalna wydajność dzięki sieci szkieletowej o przepustowości 80 Tb/s+

Co wybrać?

To, co chcemy wybrać zależy od tego, co naprawdę potrzebujemy. Ile filmów przesyłamy, która infrastruktura nam bardziej odpowiada, jaki ruch generujemy. Nie zawsze tańsze rozwiązanie będzie lepsze, jednocześnie przy dużych serwisach Bunny.net będzie zdecydowanie bardziej opłacalny.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments