Role użytkowników w WordPressie

Role użytkowników w WordPressie

W poprzednim wpisie informowaliśmy o możliwościach rejestracji nowych użytkowników oraz autorów. Wymieniliśmy wtedy role, jakie można im nadać. W tym artykule opowiemy, jak odpowiednio wybrać uprawnienia dla danych osób.

Administrator

Administrator może wykonywać wszystkie zadania w Twojej witrynie, włącznie z usunięciem innych administratorów. Dlatego tę rolę należy przypisywać tylko użytkownikom, którym w pełni ufamy. Oprócz tego warto mieć pewność co do ich umiejętności technicznych, gdyż będą mogli w pełni edytować najważniejsze elementy WordPressa.

Dzięki roli administratora użytkownik może instalować wtyczki, zmieniać oraz usuwać motywy czy kasować dowolną zawartość. Inaczej rzecz ujmując to najpełniejsza i najważniejsza ranga, jaką możemy nadać użytkownikowi.

Instalując pierwszy raz WordPressa, domyślnie otrzymujesz właśnie status Administratora. Warto tutaj zauważyć, że jeżeli dostajesz stronę, którą wykonał dla Ciebie ktoś inny, sprawdź czy właśnie taka rola została Ci przepisana (możesz w pełni zarządzać WordPressem). W innym wypadku zwróć się do wykonawcy o korektę ustawień lub jeżeli to niemożliwe poproś o pomoc hosting.

Redaktor

Redaktor nie musi posiadać umiejętności technicznych. Może dodawać, edytować, publikować i usuwać własne posty lub wpisy innych użytkowników. Taka funkcja jest przydatna w chwili, kiedy powierzamy ją osobie zarządzającej np. zespołem autorów. Użytkownik z uprawnieniami redaktora może również czytać prywatne posty i strony, a także moderować i usuwać komentarze.

Redaktorzy nie mają natomiast dostępu do ustawień witryny, wtyczek, motywów i innych funkcji administratora. Nie są również w stanie usunąć innych administratorów. Podsumowując, redaktorzy mogą zarządzać zawartością, a nawet ją usuwać, ale nie mogą wykonywać zadań związanych z zarządzaniem stroną internetową.

Autor

Ma mniejsze uprawnienia niż redaktor. Autorzy mogą dodawać, edytować i publikować własne wpisy oraz przesyłać pliki. Nie mogą edytować ani publikować postów innych osób. Nie mogą zarządzać wtyczkami, motywami, ustawieniami czy narzędziami.

Aby poszerzyć lub zawęzić zakres możliwości autora należy skorzystać z wtyczki typu Restricted Authors.

Współtwórca

Ranga niższa od autora. Współtwórca może dodawać i edytować własne posty, ale nie może ich publikować. Nie może edytować postów innych użytkowników ani oczywiście uzyskiwać dostępu do funkcji, takich jak wtyczki, motywy, ustawienia i narzędzia.

Co bardzo ważne, należy pamiętać, że współtwórcy nie mogą przesyłać plików multimedialnych. To odpowiednia rola dla kogoś, kto ma dostarczyć na stronę jedynie tekst, a jego publikację i uzupełnienie zdjęciami zostawia komuś innemu. Dlatego najczęściej użytkowników z tymi uprawnieniami spotyka się na dużych serwisach, ze szczegółowym podziałem na role.

Subskrybent

Rola subskrybenta nie pozwala użytkownikom w żaden sposób dodawać ani edytować postów. Przy domyślnych ustawieniach subskrybenci mogą utworzyć profil oraz zapisać swoje dane. Dzięki temu mogą na przykład wprowadzać je szybciej podczas pozostawiania komentarzy. Wiele wtyczek wykorzystuje rolę subskrybenta, aby np. pozwolić na dostęp do treści widocznych wyłącznie po zalogowaniu.

Inne role

Niektóre wtyczki pozwalają na tworzenie dodatkowych ról użytkowników. Na przykład wtyczka do tłumaczeń Loco Translate umożliwia dodanie użytkownika z uprawnieniami tłumacza (Translator).

Zakres uprawnień i nazwy ról są zależne od pluginów, które zainstalujemy. Zawsze warto zapoznać się z ich dokumentacją, a samemu zadbać o to, aby wysokie rangą role trafiały do osób odpowiedzialnych. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji jak kasowanie innych użytkowników czy nieautoryzowane zmiany na stronie.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
9 miesięcy temu

Wtyczka Restricted Authors została zamknięta na wniosek autora 😉

Last edited 9 miesięcy temu by Krzysztof
Mateusz Turek
Mateusz Turek
2 lat temu

Bardzo ciekawą opcją jest wtyczka PublishPress Capabilities, która pozwala na modyfikacje istniejących i dodawanie niestandardowych ról użytkowników. Dzięki tej wtyczce możemy w łatwy sposób tworzyć własne niestandardowe role użytkownika z nietypowym zakresem funkcji 😉

Łukasz
Łukasz
1 rok temu
Reply to  Mateusz Turek

Krótko mówiąc do Autora bezpieczne rolę. Danie wyższej nieodpowiedzialnej osobie może narobić szkód.

Remigiusz
Remigiusz
1 rok temu

a w jaki sposób redaktor czy autor mogą dodawać wpisy? nie widzę możliwości zalogowania do takiego panelu jak ma admin z ograniczoną funkcjonalnością