Korzystanie z WordPress Codex – cz. 1

Korzystanie z WordPress Codex – cz. 1

W artykule wyjaśniamy, jak skutecznie nauczyć się obsługi WordPressa przy wykorzystaniu oficjalnego, darmowego przewodnika po WordPressie. Zaczynamy od zapoznania się z budową Codexu oraz opcjami dla początkujących. WordPress Codex jest to podręcznik online dla WordPressa i żywe repozytorium informacji i dokumentacji WordPressa. Niektóre informacje w nim są w języku polskim, ale całość opracowana jest w języku angielskim. Codex jest świetnym punktem wyjścia dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z WordPressem.

Codex – od czego zacząć?

Codex podzielony jest na główne działy:

  • Co musisz wiedzieć o WordPressie (What you need to know about WordPress),
  • Naucz się, jak używać WordPressa (Learn how to use WordPress),
  • Praca z motywami (Working with themes),
  • Napisz wtyczkę (Write a plugin),
  • Przyczyń się do rozwoju (Contribute to development),
  • Give back.

Ponadto na pasku bocznym znajdziemy skróty m.in. do lekcji WordPressa, rozwiązywania problemów itp. My polecamy dział Pierwsze kroki (Getting started).

WordPress dla początkujących

Przyjrzyjmy się zawartości tego działu.

Opisana jest tutaj instalacja WordPressa (w przypadku hostingu na JDM.pl ułatwiamy i usprawniamy proces – Klient otrzymuje jedynie kod autoryzacyjny do wpisania w gotowej instalacji).

Pierwsze kroki z WordPressem – opisane zostało logowanie oraz ogólne poruszanie się po Kokpicie.

Nowy w WordPressie – gdzie zacząć. Jak zauważają twórcy działu zanim zainwestujesz swój cenny czas i energię w instalację WordPressa, musisz przeczytać kilka dokumentów, które pomogą Ci zacząć. Skupiono tutaj najważniejsze elementy – jak odnośniki do tego czym jest baza danych, sftp itp.

Kolejne działy takie, jak: terminologia, lekcje WordPressa, zrozumieć wpisy, zrozumieć strony – pomagają wyjaśnić najważniejsze elementy CMSa i różnice pomiędzy nimi. Warto zarezerwować sobie kilka wieczorów, aby przeanalizować zawarte treści – zwłaszcza, gdy jesteśmy początkujący. Zwracamy uwagę, że lekcje WordPressa to po prostu uporządkowany spis artykułów – mogą się one powielać z tekstami działu, który tutaj omawiamy.

Oprócz tego znajdziemy informacje o Emoji, wstęp do blogowania, opis działania komentarzy, HTML do XHTML, poszukiwania pomocy, najczęściej zadawane pytania.

Jak skutecznie pracować z Codexem?

Codex moze wydać się bardzo rozbudowany i mało przystępny. Warto rozpisać sobie pracę na segmenty – działy, które chcemy przerabiać. Możemy też wykupić WordPressa na okres jednego roku z domeną techniczną, tylko po to, aby móc w praktyce przećwiczyć nowe rozwiązania. Taka nauka przyda się nam w przyszłości i stanowi świetny punkt wyjściowy do tworzenia swojej pierwszej docelowej strony internetowej.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments