Jak wyświetlić ostatnie wpisy z miniaturami

Jak wyświetlić ostatnie wpisy z miniaturami

Lista ostatnio opublikowanych wpisów, jako widżet jest bardzo wygodna. Pozwala odbiorcom na szybki rzut okiem, zwłaszcza, kiedy jako szablon blogowy stosujemy inny układ niż kafelki (grid). Wówczas nie muszą przewijać całej strony, aby sprawdzić, co było opublikowane. Dzisiaj prezentujemy wtyczkę Recent Posts Widget With Thumbnails, która pozwala poszerzyć funkcje zwykłego widżetu z ostatnimi wpisami i dużo więcej.

Do czego służy plugin Recent Posts Widget With Thumbnails

Jest to bezpłatna wtyczka autorstwa Kybernetik Services do pobrania z oficjalnego repozytorium WordPressa, która umożliwia m.in. wyświetlanie najnowszych postów wraz z tytułami, miniaturami, fragmentami, autorami, kategoriami, datami itp.

Chociaż wtyczka jest zbudowana tylko dla obszarów widżetów w Gutenbergu, można ją używać w takich builderach jak Elementor czy Oxygen. Nie wiadomo, czy działa w innych builderach, więc przed instalacją radzimy zapoznać się z dokumentacją.

Jak zapewniają twórcy, plugin bazuje na dobrze znanym domyślnym widżecie WordPressa Ostatnie wpisy, który został po prostu poszerzony o wyświetlanie większej ilości informacji o postach, takich jak np. miniatury, fragmenty i przypisane kategorie. Plugin zapewnia też więcej opcji tworzenia niestandardowych list wpisów. Dla wielu blogerów będzie to bardzo użyteczne.

Instalacja oraz ustawienia wtyczki

Po pobraniu i zainstalowaniu pluginu, przechodzimy do widżetów i wybieramy Ostatnie posty z miniaturami. Sama wtyczka nie ma żadnych dodatkowych ustawień – wszystko konfigurujemy bezpośrednio w widżecie. Do ustawienia mamy różne opcje m.in.:

  • sortowanie i liczbę wyświetlonych wpisów,
  • przypięcie posta,
  • filtrowanie po kategoriach,
  • zaawansowane ustawienia miniaturki,
  • zaawansowane ustawienia zajawki,
  • wybór metadanych do wyświetlenia lub ukrycia.

Alternatywa wobec pluginu

Jeśli nie chcemy korzystać z pluginu, możemy wybrać widżet Ostatnie wpisy, który jest domyślny dla Gutenberga. W nim również wyświetlimy miniaturki czy skonfigurujemy pokazywanie metadanych, nie ma on jednak tak rozlicznych opcji jak te, które oferuje nam wtyczka.

Rozwiązanie, które powinniśmy zastosować zależy od naszych preferencji. Wyświetlać powinny się te dane, które są użyteczne dla odbiorcy i powodują przejście do danego, starszego wpisu. Na przykład, jeżeli mamy wielu autorów na naszej witrynie, może być istotne pokazanie autorstwa danego wpisu. Jeśli to blog osobisty, jest to zbędne itd. Zawsze zastanówmy się, dlaczego i po co chcemy coś wdrożyć oraz jak usprawni to naszą komunikację (pośrednią lub bezpośrednią) z odbiorcami.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments