Jak bezpiecznie zarządzać hasłami?

Jak bezpiecznie zarządzać hasłami?

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym tworzenia i przechowywania haseł. Dość często pojawiają się pytania, jak robić to w bezpieczny sposób i dlaczego np. do panelu klienta hasło musi zawierać odpowiednią liczbę i typ znaków.

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Zacznijmy od tego, jakie hasło uznajemy za „bezpieczne”. Kolokwialnie mówiąc takie, które najtrudniej złamać. Zapomnijmy jednak na chwilę o ciągach skomplikowanych znaków i cyfr, które trudno zapamiętać. Otóż nasze hasło nie musi wcale tak wyglądać. Za bezpieczne hasło możemy uznać zdanie, które zawiera w sobie cyfry np. jakąś datę.

W zdaniu mamy spełnione wszystkie warunki – jest znak lub znaki interpunkcyjne, dużą literę i cyfry. Zdanie zdecydowanie łatwiej jest nam także zapamiętać np. Mój kot Feliks ma 7 zabawek.

Nie pamiętam hasła – co dalej?

Co jeśli jednak hasła zapomnimy? Wiele osób zapisuje je w notesach lub nawet w plikach tekstowych. Nie jest to ani bezpieczne, ani praktyczne. Zdecydowanie zalecamy korzystanie z menadżera haseł. Jest to aplikacja umożliwiająca bezpieczne, zaszyfrowane przechowywanie naszych haseł – taki wirtualny sejf. Aby go otworzyć, potrzebujemy podać jedno hasło – to główne, które powinniśmy mieć zawsze „w głowie”.

W menadżerze możemy trzymać tyle haseł, ile potrzebujemy. Umożliwia nam to stosowanie najróżniejszych kombinacji do rozmaitych serwisów. W praktyce dzięki temu, przy ewentualnym wycieku, jesteśmy bezpieczni – dane hasło stosowaliśmy bowiem tylko na jednej stronie.

Dashlane, LastPass, 1Password, Enpass, Keepass – to tylko niektóre z wielu menadżerów haseł. Możemy wybrać odpowiedni dla siebie. Warto pamiętać, że tę samą aplikację stosujemy na telefonie i komputerze – nasze hasła są więc zawsze „pod ręką”. Nie zalecamy logowania się do menadżera na obcych urządzeniach – jeśli już koniecznie musimy zalogować się na nieznanym urządzeniu, zdecydowanie lepiej podejrzeć odpowiednie hasło „w sejfie” na własnym telefonie i przepisać je w razie konieczności.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments