Dodawania plików PDF do WordPressa

Dodawania plików PDF do WordPressa

Dość często osoby początkujące pytają, jak właściwie osadzić plik PDF na stronie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak poprawnie to wykonać.

Czym jest PDF?

Standard PDF (Portable Document Format) wykorzystywany jest, aby umożliwić wyświetlanie oraz udostępnianie dokumentów niezależnie od oprogramowania, sprzętu czy systemu operacyjnego. Jest on otwarty i obsługiwany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). PDF to także jeden z najpopularniejszych formatów w przypadku publikacji internetowych – może posiadać łącza, przyciski, pola formularzy, czy nawet elementy audio i wideo.

Załączanie plików PDF jest najczęściej stosowane, kiedy chcemy umieścić np. regulaminy, instrukcje obsługi, pliki do samodzielnego wydruku czy ebooki.

Osadzanie PDF w WordPressie

Domyślnie WordPress nie oferuje opcji pełnego osadzania dokumentów PDF. Możemy jednak dodać je jako linki w swoich postach na blogu lub na podstronach.

Jeżeli chcemy podlinkować plik PDF, aby np. otwierał się po kliknięciu w obrazek, wystarczy, że dodamy go do Biblioteki mediów. Następnie kopiujemy link bezpośredni i podlinkowujemy wybrany element na naszej stronie.

Jeżeli używamy Gutenberga, mamy do dyspozycji jeszcze prostszą metodę. Wybieramy blok Plik i ładujemy nasz PDF na serwer.

Następnie możemy wyświetlić lub ukryć przycisk pobierania i zdecydować, czy zawiera on link do samego pliku, czy do strony załącznika.

Rozwiązanie to pozwala na otwarcie pliku PDF po pobraniu go przez użytkownika. Jeżeli jednak chcemy, aby dokument został osadzony bezpośrednio w naszej witrynie możemy skorzystać z wtyczki Embed PDF Viewer (lub innej tego typu). Doda nam ona blok o nazwie PDF, po którego wybraniu dodajemy plik.

Po załadowaniu pliku, otrzymamy podgląd osadzonego PDF. Pozostaje nam tylko przyjrzeć się, jak wygląda na stronie i ewentualnie wprowadzić zmiany.

Osadzanie PDF nie jest skomplikowane i warto z niego skorzystać, zwłaszcza, kiedy chcemy dostarczyć użytkownikom treści, które np. będą mogli sami wydrukować. Jest to zdecydowanie bardzo praktyczne rozwiązanie. Na koniec przypominamy, aby unikać stosowania znaków diakrytycznych w nazwie dodawanego pliku. Zwłaszcza w przypadku, kiedy chcemy, aby użytkownik go pobierał, warto zadbać o prosty i adekwatny tytuł pliku.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Convert PNG to PDF
Convert PNG to PDF
2 lat temu

Dziękuję!
Przydatne informacje!