Czym są RBL?

Czym są RBL?

RBL to listy, które gromadzą informacje o podejrzanych serwerach poczty e-mail. Jeżeli nasza korespondencja jest blokowana i niedociera do adresata, warto przyjrzeć się, czy nie znajdujemy się na liście RBL. Jest ona aktualizowana w czasie rzeczywistym i zawiera adresy IP serwerów.

Przeszukiwanie listy RBL

Skorzystać możemy z uniwersalnego narzędzia, jakim jest MultiRBL, podając nazwę domeny lub IP poczty wychodzącej (jeżeli posiadamy takie dane). Pamiętać należy, że IP poczty wychodzącej nie musi być tożsame z IP strony. Później możemy przejrzeć wyniki i sprawdzić, na jakich blacklistach figurujemy (lub nie).

Należy mieć świadomość, że nie każda blacklista faktycznie oznacza adresy spamowe. W wyszukiwarce odnajdziemy też także tzw. białe listy, które wskazują na serwery, z których ryzyko wysyłania spamu jest zdecydowanie mniejsze.

Co zrobić, kiedy znajdujemy się na czarnej liście? Pierwszym krokiem, jeżeli widzimy swoją domenę lub IP na wielu listach RBL, powinno być zaprzestanie rozsyłania spamu (a przynajmniej sprawdzenie, czy nie ma to miejsca). W drugiej kolejności zajmujemy się usunięciem z czarnej listy. Sprawdźmy dokładnie jej wytyczne i powody, dla których mogliśmy zostać na niej umieszczeni. W dalszej kolejności skontaktujmy się z operatorem blacklisty.

Należy mieć świadomość, że niektóre blacklisty są płatne – za zdjęcie z niej adresu należy umieścić opłatę, podobnie jak za dodanie na niektóre whitelisty. Może rodzić to różnego rodzaju nadużycia. Dlatego do RBL sięgajmy rozważnie, analizujmy dane i w razie problemów zwracajmy się o pomoc do bardziej doświadczonych osób.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments