Co sprzątamy w WordPressie?

Co sprzątamy w WordPressie?

Tworząc swoją pierwszą stronę warto wiedzieć, co można lub trzeba usunąć z WordPressa przed pokazaniem jej światu. Wbrew pozorom dość często takie niepotrzebne elementy zostają na stronie, a niekiedy nawet podlegają indeksowaniu.

Przykładowy wpis, strona i komentarz

Po zainstalowaniu nowego WordPressa w kokpicie mamy przykładową stronę, wpis oraz komentarz. Służą one zapoznaniu się z funkcjonowaniem CMS oraz podejrzeniem wyglądu danego motywu. Powinniśmy je usunąć jeszcze przed opublikowaniem strony. Jeżeli chcemy na nich pracować i np. przerobić wpis na inny, pamiętajmy o zmianie slugu (czyli ciągu znaków, który znajduje się po ukośniku w adresie URL podstrony), aby zamaskować nasze działania:

Nieusunięcie przykładowego wpisu, komentarza lub strony w niedługim czasie doprowadzi do ich zaindeksowania przez Google. Poniższy screen pokazuje, że jest to częsty problem. Spróbujcie samodzielnie wyszukać frazę „przykładowa-strona”. 🙂

Wtyczka Hello Dolly

Wtyczka Hello Dolly ma wartość jedynie… sentymentalną. Istnieje od początku WordPressa, a zachowano ją, aby pokazać architekturę wtyczek oraz zwrócić uwagę na nie, jako integralny element CMS. To nic innego, jak po prostu symbol. 🙂 Możesz ją śmiało usunąć.

P.S. Jeśli postanowisz jednak aktywować wtyczkę, wyświetli się fragment słów piosenki Hello Dolly Louisa Armstronga.

Nieużywane motywy oraz wtyczki

Podobnie należy usunąć nieużywane motywy oraz wtyczki. Ze względu bezpieczeństwa nie ma sensu ich trzymać, nawet jeżeli myślimy, że przydadzą się „na później”. W razie konieczności instalujemy je po prostu ponownie.

Niepotrzebne elementy motywów

Pobierane motywy często proponują nam od razu dodatkowe wtyczki. Niektóre są niezbędne do ich działania (z reguły mają oznaczenie required), ale niektóre są tylko propozycjami. Na przykład może się okazać, że motyw ma ostylowanie okienka do zapisu na newsletter wykonane pod konkretny rodzaj newslettera (np. Mailchimp). Nikt jednak nie każe nam go używać. Jeśli chcemy mieć inny system, zainstalujmy go i usuńmy od razu zbędną wtyczkę.

Jeżeli zdecydujesz się na pobranie wersji demo motywu, musisz się liczyć z tym, że razem z nim zostaną pobrane różnorodne elementy – na przykład zdjęcia do biblioteki mediów, przykładowe podstrony, przykładowe kategorii czy tagi. Usuń wszystko to, co nie jest Ci potrzebne.

Zbędni użytkownicy

Jeżeli zlecasz prace na stronie i tworzysz wykonawcy konto użytkownika, usuń je po zakończeniu prac. Sprawdź czy w użytkownikach nie ma osób, które nie powinny już mieć dostępu do strony np. byłych współpracowników, subskrybentów itp. Jest to ważne z uwagi na bezpieczeństwo serwisu.

Regularne przeglądanie, aktualizowanie i usuwanie zbędnych elementów z WordPressa wpływa pozytywnie na jego bezpieczeństwo i szybkość działania, ale przede wszystkim ułatwia pracę nam samym.

Kliknij i przetestuj hosting przez 30 dni za darmo
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments